Wata cukrowa – doskonale zna ją każdy. Czy wiesz jednak, że maszynę do jej produkcji wymyślił dentysta? Sprawdź fakty i mity na temat waty cukrowej i odkryj na nowo przysmak, który tak doskonale pamiętasz z czasów młodości.

 

Krótka historia waty cukrowej

Historia waty cukrowej zaczyna się już w XV wieku. Wyglądała ona wówczas inaczej niż obecnie. Serwowana była włoskim arystokratom pod postacią słodkich pierścieni. 

 

Na pomysł skonstruowania pierwszej urządzenia do wyrobu waty cukrowej wpadł pewien amerykański dentysta. Razem z producentem cukierków zbudował i opatentował wynalazek pod koniec XIX wieku.

 

Jak się robi watę cukrową? Potrzebna jest maszyna, cukier i powietrze – tylko tyle wystarczy, aby zajadać się słodkimi niteczkami. W pierwszej fazie maszyna roztapia cukier, który w wyniku kontaktu z zimnym powietrzem zastyga, a na patyk nawijane są cieniutkie niteczki.

 

Przeciętna wata cukrowa na patyku powstaje z ok. 10 g cukru (dwie łyżeczki do herbaty), co daje 40 kcal. To tyle, ile zawiera 18 truskawek, pół łyżeczki Nutelli, połowa jajka lub mniej niż połowa szklanki coca-coli.

 

Fakty i mity na temat waty cukrowej

Na temat waty cukrowej krąży wiele mitów. Można spotkać się z opiniami, że zawiera ona bardzo dużo cukru albo że jest nieodpowiednia dla wegan. Postanowiliśmy raz na zawsze się z nimi rozprawić. 

 

Wata cukrowa zawiera szkodliwe składniki

Trochę mit, trochę fakt. Z czego powstaje wata cukrowa? Produkowana jest z cukru – nie jest on zdrowy, jednak od czasu do czasu każdy z nas sięga po jakiś przysmak. Na korzyść słodkiej chmurki przemawia jednak to, że nie zawiera ani tłuszczu, ani soli.

 

W wacie cukrowej jest bardzo dużo cukru

Mit. Owszem, wata produkowana jest z cukru, jednak jego zawartość w tym puszystym przysmaku jest mniejsza niż w wielu produktach spożywanych na co dzień, m.in. w słodkich napojach gazowanych czy przetworzonej żywności. 

 

Watą cukrową nie powinny zajadać się osoby z nietolerancją glutenu i weganie

To kolejny mit! Wata cukrowa, w przeciwieństwie np. do czekolady, nie zawiera tłuszczu zwierzęcego czy mleka. Jest to produkt odpowiedni zarówno dla wegan, jak i osób z nietolerancją glutenu, które ze swojej diety musiały wykluczyć wszelkie ciastka pieczone z białej mąki.

 

Wata cukrowa dostępna jest tylko na patyku

Mit. Owszem, smakołyk, który tak doskonale pamiętasz z czasów dzieciństwa, serwowany był na festynach wyłącznie na patyku. Czas jednak na prawdziwą rewolucję! U nas znajdziesz cukrowe nitki zamknięte w hermetycznych opakowaniach.

 

Watę cukrową uwielbiają dzieci i dorośli

To fakt! Słodkim nitkom zamkniętym w szczelnych kubeczkach nie mogą oprzeć się zarówno maluchy, jak i osoby dorosłe. Gdy cukrowa chmurka trafi w ręce Michasia, cioci Gieni lub babci Stasi, znika w kilka chwil. Chcesz, żeby została z Tobą na nieco dłużej? Sięgnij po nasz produkt dla prawdziwych smakoszy! Wata cukrowa w kubku o pojemności 1 litra to ponad trzy razy więcej słodkiej przyjemności niż kubeczek 280 ml.

 

Ciekawostki o wacie cukrowej

Z mitami dotyczącymi waty cukrowej już się rozprawiliśmy. Pora na garść ciekawostek na temat cukrowych nitek.

 

  • Wata cukrowa jest doskonałym barometrem – jeśli zrobisz watę cukrową na patyku na zewnątrz, a w powietrzu będzie dużo wilgoci, to zacznie się ona kurczyć i skraplać. Nie potrzebujesz sprawdzać prognozy pogody, prawdopodobieństwo, że wkrótce zacznie padać, jest bardzo duże!

  • Ze sprawdzonych źródeł wiemy, że nasza wata cukrowa znika z pudełeczka zaledwie w kilka chwil, jeśli jednak coś odciągnie Twoją uwagę od puszystej chmurki, to pamiętaj, aby dokończyć jej pałaszowanie jeszcze tego samego dnia. 

  • Wata cukrowa nie lubi ciepła. Przechowuj ją w suchym miejscu, z dala od kaloryferów. Nie trzymaj jej także na półce, do której docierają promienie słoneczne, w przeciwnym razie ulegnie skurczeniu.

 

Wata cukrowa to słodki przysmak na każdą okazję – sprawdź nasze pomysły takie jak wata cukrowa na urodziny dziecka czy wyjątkowy prezent dla gości weselnych.

 

Jak zrobić watę cukrową w domu?

Słodki deser można przygotować w domowych warunkach i to na dwa sposoby. Możesz skorzystać z mini maszyny do produkcji waty. Jeśli jednak nie masz pod ręką takiego urządzenia, wykorzystaj patelnię i trzepaczkę do jajek. Na patelni roztop kilka łyżeczek cukru, a gdy się skarmelizuje, nieco go przestudź i przy pomocy trzepaczki i rąk uformuj cukrową kulę.

 

Czy da się zrobić watę cukrową w domu? Owszem, da się – ale po co się męczyć? Przepyszną watę cukrową w ulubionym smaku możesz mieć zawsze pod ręką. Skocz do naszego sklepu internetowego i wybierz przysmak, na który masz ochotę. Pamiętaj, dzięki szczelnemu opakowaniu możesz cukrową chmurkę zabrać ze sobą wszędzie, nawet w daleką podróż!

 

Kolorowa wata cukrowa w kubeczku – zamów u producenta!

Masz ochotę na chwilę błogiego zapomnienia? Zastanawiasz się, ile kosztuje wata cukrowa? Zapoznaj się z naszą słodką ofertą i zdecyduj, czy jesienny pochmurny dzień rozjaśni żółta jak słońce słodka chmurka, czy w ciepły letni dzień będziesz się rozkoszować orzeźwiającym zielonym przysmakiem o smaku kaktusa i limonki. Kubeczek smakowej lub kolorowej waty cukrowej może być Twój już za mniej niż 10 zł! 

 

Jeśli szukasz smakołyku, który jest produkowany i pakowany ręcznie, to zamów go u producenta waty cukrowej.